Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü, son yıllarda ülkemizin en fazla ihracat gerçekleştiren sektörü olan otomotiv endüstrisinin ihtiyaç duyduğu kalifiye mühendisleri yetiştirebilmek amacı ile 2016 yılında kurulmuştur.
Bölümümüzden mezun olan öğrencilerimiz, 2006 yılından bu yana sektör bazında ülkemizin ihracat şampiyonu olan otomotiv sektörünün bu başarısını daha da ileriye taşıyacak nitelikte ve mezun olduklarında sektörün ihtiyaçlarına anında cevap verebilecek yeterliliğe sahip olacaklardır.
Otomotiv Mühendisleri, otomotiv fabrikaları ve yan sanayisinde üretim, ürün geliştirme, satış ve pazarlama, satış sonrası, kalite kontrol gibi birçok departmanda görev almaktadırlar. İçten yanmalı motorlar ve bu motorlara enerji sağlayan konvansiyonel ve alternatif yakıtlar, başta yakıt hücreli, hibrit ve elektrik motorlu araçlar olmak üzere yeni sistemler, araçların tasarlanması, modellenmesi ve simülasyonu, kullanılacak malzemeler, üretim yöntemleri güvenlik sistemleri, Otomotiv Mühendisliğinin başlıca araştırma konularıdır.
İstihdam Olanakları;
•  Otomobil, otobüs, kamyon, motosiklet ve tarım makineleri üreten ana ve yan sanayi kuruluşları
•  Ulaştırma sanayisi
•  Savunma sanayisi
•  Makine imalat sanayisi
•  Araştırma geliştirme kuruluşları